35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego pracownika, bez względu na długość stażu pracy oraz wykonywaną pracę – czy to naprawdę możliwe? Czy dłuższy wymiar urlopu zachęci Polaków do zakładania większych rodzin?

Urlop wypoczynkowy – ile wynosi w 2024 roku?

Pracownik, którego staż pracy wynosi 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Pracownik, który na umowie o pracę przepracował mniej niż 10 lat, ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Należy pamiętać, że do stażu pracy liczą się także lata nauki, a są grupy pracowników, którym przysługuje dłuższy urlop wypoczynkowy.

„Solidarność” chce dłuższych urlopów

Do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk trafił wniosek Związku Zawodowego „Solidarność”. Związkowcy wnioskują o wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. 35 dni urlopu wypoczynkowego miałyby być dla wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę. Staż pracy nie miałby żadnego znaczenia. Związkowcy uważają, że wydłużenie urlopu wypoczynkowego przyczyni się do budowania w Polsce lepszych warunków do zakładania rodzin. Przypomnijmy, że liczba urodzeń w Polsce spada. Dotychczas wprowadzone przez rząd świadczenia dla rodziców i rodzin nie zmieniły tego trendu demograficznego.

Urlop dla przedsiębiorcy – czy to możliwe?

„Solidarność” podnosi także temat urlopów dla prowadzących firmy. W tej chwili prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do urlopu. Czy możliwe jest, że ta kwestia ulegnie zmianie?

Work-life-balance

Świat się zmienia i podejście ludzi do pracy także. Zwłaszcza młodsze pokolenia cenią sobie work-life-balance ze zdecydowanym naciskiem na life. Często wybierają pracę zdalną lub hybrydową, zamiast pełnego wymiaru etatu – jego część, a nad pięcie się po szczeblach zawodowej kariery przekładają czas na budowanie relacji z przyjaciółmi, rodziną i rozwój własnych pasji. Z pewnością ucieszyłby ich dłuższy urlop wypoczynkowy.

A pracodawcy? No cóż, o ile korporacjom i większym firmom łatwiej będzie ułożyć pracę tak, aby zastąpić wypoczywającego pracownika, o tyle małe firmy odczują tę zmianę najbardziej. Obserwując aktualną sytuację na rynku pracy w Polsce, wciąż mówimy o rynku pracownika, a wiele przedsiębiorstw narzeka na brak ludzi do pracy. Dłuższy urlop przyczyni się do dłuższej absencji pracowników, których już trudno będzie zastąpić. Niestety, wpłynie to funkcjonowanie firm – jakość świadczenia usług i produkcję towarów.

Braki kadrowe – jak sobie poradzić?

Kiedy pracownik idzie na urlop lub zwolnienie lekarskie kluczowe jest, aby inna osoba mogła jak najbardziej płynnie przejąć jego obowiązki. W takim przypadku ważną rolę odgrywa oprogramowanie, w którym na co dzień pracują pracownicy. Powinno pozwalać na obsługę dowolnie wielu stanowisk. Najlepiej licencjonowane w elastycznym modelu – płacisz za aktywne stanowiska – tylu użytkowników, ilu jednocześnie pracuje w aplikacji.

Do tego możliwość korzystania z systemu reguł, pozwoli zautomatyzować większość powtarzalnych czynności – mniej pracy ręcznej – mniej nauki nowych rzeczy.

Przydatna jest także opcja zostawiania uwag i notatek w różnych miejscach w programie, np. przy kontrahencie. Kluczowe są nie tylko stałe warunki handlowe obowiązujące kontrahenta, ale równie ważne mogą być informacje, np. „nie lubi rozmów telefonicznych, preferuje kontakt e-mailowy”.

Bardzo pomocy będą także obieg i archiwizacja dokumentów online. Dzięki temu bez względu na lokalizację dostęp do firmowej dokumentacji będzie łatwy i jednocześnie bezpieczny.

Aplikacja dostępna z przeglądarki internetowej pozwoli na wygodny dostęp do firmowych danych z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu – bez konieczności instalacji aplikacji oraz bez względu na model czy markę urządzenia.

Wypróbuj aleSekretariat!

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Jeśli tak, prawdopodobnie spodoba Ci się nasze oprogramowanie do wystawiania faktur online.

Wypróbuj za darmo!